Specjalność PLANOWANIE ROZWOJU PRZESTRZENI ZURBANIZOWANYCH (II)

PLANOWANIE ROZWOJU PRZESTRZENI ZURBANIZOWANYCH (II STOPIEŃ)

Specjalność pod opieką Katedry Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej
oferowana na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia

PREZENTACJA SPECJALNOŚCI [PDF]

Opis specjalności

Studia na specjalności kształcą specjalistów zdolnych do uczestnictwa w kształtowaniu gospodarki przestrzennej, przede wszystkim w wymiarach lokalnym i regionalnym, z uwzględnieniem oddziaływania otoczenia międzynarodowego. Jest to specjalność o charakterze wielodyscyplinarnym; studenci nabywają wiedzę i umiejętności o charakterze ekonomicznym, technicznym oraz przyrodniczym.

Podczas studiów na specjalności studenci uczą się przygotowywać i wdrażać dokumenty związane z zagospodarowaniem przestrzeni, a także biorą udział w badaniach terenowych m.in. oceniają i proponują własne rozwiązania w zakresie gospodarki przestrzennej.

Zasadnicze treści kształcenia

Specjalistyczne przedmioty dotyczą m.in. takich zagadnień jak:

• planowania przestrzennego,
  • rozwoju przestrzeni miast i obszarów zurbanizowanych,
  • zarządzania rozwojem przestrzennym,
  • kształtowania krajobrazu,
  • rewitalizacji przestrzeni,
  • programowania rozwoju przestrzennego miast i regionów.

Przedmioty specjalizacyjne

• Zarządzanie strategiczne rozwojem przestrzeni zurbanizowanych
  • Kształtowanie krajobrazu miasta i rozwój przestrzeni publicznych
  • Sondaż diagnostyczny w zarządzaniu przestrzenią
  • Smart cities - metropolie przyszłości
  • Partycypacyjne planowanie przestrzenne
  • Rozwój terenów wiejskich i poprzemysłowych

Formy kształcenia

• Wykłady
  • Interaktywne ćwiczenia (warsztaty, symulacje, praca w zespołach, projekty)
  • Indywidualne konsultacje tematyczne
  • Badania terenowe
  • Konwersatoria.

Sylwetka absolwenta

Absolwent uzyskuje wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne dla specjalistów zdolnych do uczestnictwa w kształtowaniu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego w zakresie: planowania przestrzennego, gospodarki gruntami, podstaw projektowania urbanistycznego, podwyższania konkurencyjności miast i regionów, rozwoju lokalnego i regionalnego, ochrony środowiska i ekorozwoju, formułowania zasad polityki przestrzennej, współdziałania administracji samorządowej i rządowej.

Absolwent posługuje się językiem specjalistycznym związanym z wyuczonym zawodem. Jest przygotowany do pracy na stanowiskach kierowniczych, operacyjnych i analitycznych oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Absolwent umie organizować pracę sobie i innym oraz pracować w zespole na różnych stanowiskach, w tym kierować zespołem projektowym. Powinien mieć wpojone nawyki ustawicznego kształcenia. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia.