Informatyka w biznesie - 2017/2018

Studia na kierunku INFORMATYKA W BIZNESIE - II stopień

Opiekun kierunku: dr hab. Helena Dudycz, prof. UE

Studia na kierunku "Informatyka w biznesie" są zorientowane zasadniczo na zaspokojenie potrzeb przedsiębiorstw w obszarze informatyki ekonomicznej. Ostatnie badania sygnalizują wyraźny brak specjalistów w takich dziedzinach jak: projektowanie i administracja baz danych, analiza i projektowanie systemów informatycznych, obsługa systemów typu ERP czy CRM, integracja systemów ICT, e-biznes, technologie mobilne.

Kształcenie na II stopniu (studia magisterskie) jest naturalną kontynuacją programu licencjatu, przy czym studiować na nim mogą również absolwenci innych kierunków o profilu informatycznym lub ekonomicznym. Celem kształcenia jest pogłębienie wiedzy studenta z zakresu technologii oraz narzędzi informatycznych wspomagających prowadzenie działalności biznesowej. Student zapozna się z zagadnieniami m.in. inżynierii procesów biznesowych, zaawansowanych systemów informacyjnych zarządzania, inżynierii oprogramowania, usług sieciowych, metodyk zarządzania projektami informatycznymi, systemów klasy Business Intelligence, Data mining, Big Data oraz badanie użyteczności interfejsu człowiek-komputer.
Strona kierunku: http://ib.ue.wroc.pl

Oferta specjalności na II stopniu studiów kierunku Informatyka z biznesie:

• Big Data w biznesie
  • E-usługi i e-biznes
  • Menedżer systemów informacyjnych

Opis specjalności

Big Data w biznesie

Opiekunowie specjalności: dr hab. Helena Dudycz, prof. UE

Absolwent posiada podstawową wiedzę z zakresu zastosowania właściwych metod i narzędzi informatycznych służących analityce biznesowej. Ponadto ma podstawy m.in. z analizy bardzo dużych wolumenów danych, zwłaszcza w organizacjach i podmiotach gospodarczych, metod data mining w stopniu niezbędnym do zastosowania w biznesie.

W ramach tej specjalności kształcimy specjalistów, analityków i menadżerów w zakresie analizy dużych ilości danych z różnorodnych źródeł, którzy rozumieją znaczenie i rolę Big Data. Zdobyta zaawansowana wiedza i kompetencje umożliwiające podjęcie pracy na stanowiskach związanych z zaawansowaną analizą danych m.in. w przedsiębiorstwach, bankach, firmach ubezpieczeniowych, administracji publicznej czy centrach badawczych.

Absolwenci specjalności potrafią przede wszystkim przeprowadzić analizę ogromnych wolumenów danych z zastosowaniem właściwych metod, technik i narzędzi informatycznych; dobrać właściwe metody prezentacji wyników analiz do wymagań odbiorców oraz zastosować uzyskane rezultaty w rozwiązaniach biznesowych.

Perspektywy zatrudnienia absolwenta

• Analityk/Menadżer biznesowy
  • Analityk/Menadżer informacji
  • Stanowisko związane z zaawansowaną analizą dużych zbiorów danych w przedsiębiorstwie/ centrach badawczych
  • Stanowisko związane z zaawansowaną analizą danych w banku/firmie ubezpieczeniowej
  • Specjalista w dziale IT
  • Data scientist
  • Konsultant strategiczny

Przedmioty specjalnościowe
  • Infrastruktura i architektura Big Data
  • Narzędzia i platformy analizy danych
  • Data Science
  • Modelowanie stochastyczne i symulacje dynamiczne
  • Zastosowania technologii Big Data
  • Zastosowania Machine Learning

Menedżer systemów informacyjnych

Opiekunowie specjalności: dr hab. Helena Dudycz, prof. UE

Absolwent posiada wiedzę z zakresu informatyki ekonomicznej oraz zarządzania, dotyczące m.in. inżynierii wymagań, zarządzania utrzymaniem systemów informatycznych czy też użytecznością systemów informatycznych.

W ramach tej specjalności kształcimy specjalistów posiadających umiejętności potrzebne współczesnym menedżerom IT, którzy są odpowiedzialni za zarządzanie informatyką w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, jak i instytucjach publicznych. Zdobyta wiedza biznesowa, techniczna oraz umiejętności zastosowania jej w praktyce gospodarczej pozwolą absolwentom na podjęcie pracy na stanowiskach m.in. związanych z zarządzaniem działem IT oraz menedżerów realizacji projektów informatycznych.

Absolwenci specjalności potrafią rozwiązywać problemy związane z zarządzaniem działem IT oraz istniejąca infrastrukturą informatyczną w przedsiębiorstwie, zarządzaniem i realizacją projektów informatycznych.

Perspektywy zatrudnienia absolwenta

• Specjalista ds. zarządzania systemami ERP
  • Specjalista zarządzania informacją/zastosowań informatycznych
  • Konsultant/Specjalista ds. IT/wdrożeń