Katedra Metod Ilościowych w Ekonomii

53-345 Wrocław

Kontakt:

Kierownik: dr hab. Andrzej Misztal, prof. UE, pok. 112, bud, B

Sekretariat: samodzielny referent Ewelina Lewandowska, ie_mie@ue.wroc.pl, tel. 71-36-80-802

Pracownicy:

Nauczyciele akademiccy

• dr Maria Forlicz, adiunkt, mariaforlicz@interia.pl, bud. H, pok. 305, tel. 80 889,

• dr Józef Magiera, (umowa zlecenie), bud. H, pok. 305, tel. 80 889,

• dr inż. Łukasz Kuźmiński, adiunkt, lukasz.kuzminski@ue.wroc.pl, bud H, pok. 305, tel. 80 889,

• dr inż. Michał Nadolny, adiunkt, s-kontakt@wp.pl, bud H, pok. 305, tel. 80 889,

Pracownicy nie będący nauczycielami akademickimi:

• samodzielny referent Ewelina Lewandowska (sekretariat), bud. D pok. 27,(sekretariat) tel. 71-36-80-802.

Profil badawczy:

Tematyka badawcza Katedry obejmuje zagadnienia mieszczące się w obszarze zastosowań matematyki w badaniu procesów ekonomicznych, w szczególności w sferze badań Katedry znajdują się takie dyscypliny jak: matematyka wyższa, statystyka, ekonometria, matematyka finansowa. W latach 2007-2009 podjęto między innymi badania w ramach następujących problemów: modelowanie zjawisk dyfuzji dóbr telekomunikacyjnych, szacowanie subiektywnej wartości pieniądza, systematyzacja i rozwinięcie metod taksonomii (statystyka) i inne. Efektem podjętych badań jest nadanie tytułu doktora dla pracownika katedry, wydanie publikacji naukowych i referaty na konferencjach.

Działalność dydaktyczna:

Pracownicy Katedry prowadzą następujące zajęcia dydaktyczne na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym oraz na innych wydziałach, na wszystkich typach studiów:

-    Matematyka

-    Statystyka

-    Ekonometria

-    Prognozowanie i symulacja w przedsiębiorstwie

Inne zajęcia:

- Seminarium licencjackie i magisterskie (studia stacjonarne i niestacjonarne)

-    Wykłady do wyboru:

•    Rynek kapitałowy

Najważniejsze publikacje pracowników Katedry:

Ekonometria. Metody, przykłady, zadania. / Anna Błaczkowska, Mariusz Czekała, Alicja Grześkowiak, Grzegorz Kowalewski, Czesław Szmigiel, ; [ Red. ] : Józef Dziechciarz. - Wrocław : Akademia Ekonomiczna, 2002, - 344 s. rys. tab. wykr. bibliogr.

Taksonomia numeryczna; klasyfikacja, porządkowanie i analiza obiektów wielocechowych / Maria Kolenda; Wrocław: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, 2006

Kształcenie kadry:

• Nadanie tytułu profesora UE – Mariusz Czekała (2006),
  • Doktorat – Michał Nadolny (2007)

Obecnie w Katedrze prace doktorskie przygotowują: Maria Forlicz, Paweł Cibis.