Sprawdź czym oddychasz

Od dzisiaj możemy sprawdzać jaka jest atmosfera wokół naszej uczelni.
Dosłownie, bowiem dzięki zainstalowaniu na budynku InQube specjalistycznego czujnika dowiemy się, obserwując na stronie głównej wyniki z rejestratora, jaka jest jakość powietrza. Ten inteligentny system monitorowania stanu powietrza mierzy temperature, ciśnienie powietrza i jego wilgotność, a także niezwykle ważne dla naszego zdrowia parametry stężenia pyłów PM2,5 i PM10. Warunki aerosanitarne symbolizuje znak chmurki i barwna kropka (jej kolor – od zielonego do czerwonego – zależy od przyporządkowanej klasy zanieczyszczenia). Pomiary aktualizowane są co godzinę.

PM2,5 to pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm (mikrometra), bardzo dobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio przez płuca do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za: osłabienie czynności płuc, nasilenie astmy, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca i zmiany miażdżycowe. WHO ustaliło normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 na 25 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna norma to 10 mikrogramów na metr sześcienny.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 μm. Pył może być zbudowany, w zależności od warunków powstawania, z cząstek dymu, sadzy, popiołu, związków nieorganicznych (np. azbestu), a także metali. Powstaje przede wszystkim w procesach spalania paliw stałych i ciekłych. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów, jak benzopireny, furany, dioksyny. PM10 wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny.
Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny – widać więc doskonale jak często myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, chociaż nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, od wielu lat sukcesywnie i planowo prowadzi działania proekologiczne. Priorytetem jest zwiększanie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa ekologicznego wśród studentów, pracowników i współpracujących z nami przedstawicielami środowiska biznesowego. Montaż czujnika jakości powietrza jest kolejnym sposobem dbania o bezpieczeństwo studentów i pracowników. Warto być przygotowanym na informacje o niekorzystnych (ewentualnie) parametrach powietrza, gdyż wdychanie szkodliwych pyłów, szczególnie w dobie aktywności coronavirusa może zwiększać ryzyko powikłań oddechowych. Bądźmy czujni.