Wspomnienie o prof. Wacławie Długoborskim (1926 -2021)

21 października 2021 r. w wieku 95 lat zmarł prof. Wacław Długoborski – wybitny historyk gospodarczy i społeczny, autor blisko 200 prac naukowych. Urodził się w  1926 r. w Warszawie. Jego młodość naznaczona została dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej. W czasie okupacji był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie Armii Krajowej. Aresztowany w 1943 r., przebywał w więzieniu na Pawiaku, a następnie został osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu (1943-1945). Po wojnie w 1945 r. rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które kontynuował na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1956 r. obronił pracę doktorską zatytułowaną „Początki klasy robotniczej na Górnym Śląsku”. W następnych latach był redaktorem i współautorem  „Historii Śląska” oraz opracował dzieje Wrocławia w latach 1740-1806, które ukazały się jako część „Dziejów Wrocławia do r. 1806" (współautorzy K. Maleczyński i J. A. Gierowski). Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1974 roku, natomiast w 1990 r. nadano mu tytuł profesora zwyczajnego.
Profesor Długoborski był pracownikiem m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.  Na naszej uczelni był twórcą i wieloletnim kierownikiem Katedry Historii Gospodarczej. Wykładał również na wielu uczelniach zagranicznych m.in. na uniwersytetach w Berlinie, Bielefeld, Bochum i Wiedniu  Był członkiem wielu polskich i międzynarodowych organizacji naukowych, w tym pełnił funkcje Kuratora ds. badań naukowych w Państwowym Muzeum w Oświęcimiu, był członkiem Międzynarodowej Rady Muzeum w Oświęcimiu, Historische Kommision w Berlinie, Stiftung Topographie des Terrors w Berlinie. Brał udział w pracach przy budowie Muzeum-Pomnika Holokaustu w Berlinie.
Zainteresowania naukowe prof. Długoborskiego koncentrowały się na historii gospodarczej i społecznej, zwłaszcza zaś na problemach industrializacji ziem polskich i jej skutkach społecznych. Był wybitnym badaczem dziejów II wojny światowej, totalitaryzmu i ludobójstwa. Jako pierwszy badał zagładę Sinti i Roma. Był także redaktorem monumentalnej pięciotomowej monografii KL Auschwitz-Birkenau.
Prof. Wacław Długoborski odcisnął piętno na kilku pokoleniach polskich historyków gospodarczych, dla wielu stał się Mistrzem i Nauczycielem.

img_20211114_wa0003