Profesor Stanisława Bartosiewicz ma 100 lat

8 maja 1920 roku - 100 lat temu - na świat przyszła Stanisława Bartosiewicz.100_lat_083m

Profesor Stanisława Bartosiewicz, wieloletni pracownik naszej uczelni, jest postacią renesansową. Znana jest ze względu na bogatą osobowość, inteligencję, umysł wolny od przesądów i serce otwarte dla ludzi. Jest wzorcem etycznych zachowań w działalności naukowej, dydaktycznej i w życiu codziennym. Wyznacznikami jej drogi życiowej są: talent, kultura osobista i wielka pracowitość.

Jej zainteresowania wykraczają daleko poza specjalizację naukową, a mianowicie dziedzinę analityczną - statystykę i ekonometrię, w których zajmuje pozycję autorytetu. Ciągle szczodrze dzieli się wiedzą, swoimi przemyśleniami. Bliski Jej jest pogląd, że wymiana myśli jest działaniem z wynikiem win win, nikt nie traci, wszyscy zyskują. Jest uczestnikiem aktywnym, inspirującym, błyskotliwym, żywo reagującym na wypowiedzi, z którymi się nie zgadzała, zawsze z szacunkiem dla rozmówcy.
Dorobek naukowy Profesor Bartosiewicz jest imponujący. Obejmuje współautorstwo czterech podręczników, jedenaście skryptów, zbiory zadań i niezliczone artykuły, na których wychowały się pokolenia polskich ekonometryków. Pamiętamy, jak była charyzmatycznym dydaktykiem i żałujemy, że nadal nie możemy słuchać Jej wykładów. Pod Jej wpływem, wielu uczniów wybrało z powodzeniem karierę naukową. Są oni dzisiaj obecni wśród nas, zawsze podkreślają swój szacunek dla ich Mistrza i Nauczyciela, wdzięczni za najcenniejszy dla adeptów nauki dary, jakimi są: wykształcenie, umiejętności zadawania pytań i rozbudzenie ciekawości badawczej.

Z okazji tak pięknego jubileuszu Kochnej Pani Profesor cała społecznośc akademicka życzy kolejnych lat szczęśliwych, w zdrowiu i miłości.

Rektor prof. Andrzej Kaleta i prof. Krzysztof Jajuga z okolicznościową wizytą u Pani Profesor
100_lat_088_m_1
(zdjęcia – Norbert Nowicki)

Miło nam poinformować, że akademicki chór Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ARS CANTANDI, pod dyrekcją Anny Grabowskiej-Borys nagrał (zdalnie - w takich żyjemy czasach) a capella ulubioną piosenkę Pani Profesor. Zapraszamy do wysłuchania tego nagrania. Dziękujemy spadkobiercom twórców tej piosenki za zgodę na wykonanie tego utworu.

Piosenka Jeszcze w zielone gramy, autor słów Wojciech Młynarski, kompozytor Jerzy Duduś Matuszkiewicz.

Solistami są Natalia Droń i Daniel Misiek, montaż audio Grzegorz Bieńko, montaż video Michał Łukasik

Zapraszamy na strony PORTAL-a, tam zamieściliśmy relację z uroczystosci nadania Pani Profesor Stanisławie Bartosiewicz tytułu doktora honoris casua przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Pani Profesor będąc już na emeryturze zaiteresowała się pisaniem wierszy, poniżej autorskie cinquain:
Jestem!
Gdy me myśli
wciąż się raźno toczą
i układają w mej głowie,
tworzę
więcej, na stronie