Profesor Krzysztof Jajuga przewodniczącym Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN

k_jajugaSzanowni Państwo
Profesor Krzysztof Jajuga jest już trzecią osobą reprezentującą nasz Uniwersytet w prezydium komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk. Profesor w wyniku wyborów został przewodniczącym Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN na kadencję 2020-2024.

Profesor dr hab. nauk ekonomicznych Krzysztof Jajuga
Doktor honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (2012), honorowy profesor Politechniki Warszawskiej (2012), wykładowca uczelni w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, Francji, Szwecji, Irlandii. Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem. Członek Rady Uczelni.

Prowadzi badania w obszarze rynków finansowych, zarządzania ryzykiem, statystyki wielowymiarowej, ekonometrii.

Autor około 470 publikacji krajowych i zagranicznych oraz prawie 350 wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Wypromował 44 doktorów.

Redaktor naczelny czasopisma Argumenta Oeconomica, znajdującego się na liście Journal of Citation Reports. Od 2000 członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, a od 2019 członek Rady Doskonałości Naukowej i przewodniczący Zespołu Nauk Społecznych tej Rady. Członek Naukowej Rady Statystyki przy Prezesie Głównego Urzędu Statystycznego. Prezes CFA Society Poland, polskiego oddziału prestiżowej światowej organizacji specjalistów w zakresie inwestycji i zarządzania finansami. Członek Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Były członek Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego.

W 2019 Profesor Krzysztof Jajuga został wybrany jako jedna z 30 najbardziej kreatywnych osób we Wrocławiu, w konkursie organizowanym przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej jako autorytet w obszarze finansów, statystyki, ekonometrii i zarzadzania ryzykiem. Z kolei gazeta „Parkiet” wybrała Go jako jedną z 25 osób autorytetów rynku kapitałowego w ostatnim ćwierćwieczu.

Jego żona, Teresa, prowadziła badania obszarze finansów przedsiębiorstw. Państwo Jajuga mają dwóch synów i pięcioro wnucząt.