16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

25 listopada 2022 roku rozpoczyna się międzynarodowa kampania 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, która potrwa do 10 grudnia br. Każdego roku do Akcji włączają się osoby i organizacje z całego świata, w tym Zespół ds. Równości i przeciwdziałania dyskryminacji Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to ogólnoświatowa kampania organizowana przez Women’s Global Leadership Institute nieprzerwanie od 1991 roku. W Polsce Akcja odbywa się od 2007 roku dzięki działalności fundacji Autonomia.

16 dni akcji przeciw przemocy wobec kobietTegoroczna edycja Akcji to kontynuacja tematu przewodniego zapoczątkowanego w 2021 — zakończenie kobietobójstwa (eng. end femicide), którego celem jest zwrócenie uwagi na grupy kobiet szczególnie narażone na przemoc i zabójstwa.

Daty trwania kampanii nie są przypadkowe: 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wybór terminu ma symbolicznie podkreślić zależność między przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i zaznaczyć, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.kampania16dni.pl.

Misją osób i organizacji z całego świata, zaangażowanych w Kampanię jest eliminacja wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez:

Zespół ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji UEW przygotował materiały edukacyjne dotyczące form przemocy i sposobów reagowania na zachowania będące jej przejawem: Przykłady zachowań przemocowych. Przewodnik jest wartościowym źródłem informacji nie tylko dla osób studiujących i pracujących na Uczelni.

Program Akcji na 2022: 16 dni przeciw przemocy – harmonogram

Autorka: kk.