Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu wśród sygnatariuszy porozumienia w ramach koalicji CoARA

Trzy polskie instytucje podpisały do tej pory porozumienie w ramach koalicji CoARA (Coalition for Advancing Research Assessment) w sprawie paneuropejskiej reformy oceny badań naukowych. Wśród nich jest Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, znajdując się w gronie 51 early signatories.

W imieniu naszej Uczelni Agreement on reforming research assessment podpisała prof. dr hab. Ewa Stańczyk – Hugiet, podczas flagowego wydarzenia Komisji Europejskiej European Research and Innovation Days 2022, które odbyło się 28 września 2022.

Porozumienie wyznacza wspólny kierunek zmian w praktykach ewaluacji badań, uwzględniających ich jakość i wpływ, a także różnorodność, inkluzywność i współpracę. Główne kierunki reform wynikają z postulatu społecznej odpowiedzialności nauki, w tym w szczególności otwartej nauki.

CoARA

Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Towards a reform of the research assessment system”. Ponadto Science Europe, gdzie zrzeszone jest NCN i FNP opublikowało swoją strategię na lata 2021-2026.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z:

1. Raportem o praktykach w zakresie ewaluacji badań (Science Europe);
  2. Rekomendacjami dotyczącymi praktyk przygotowanymi przez Science Europe (Science Europe);
  3. Dokumentem Statement on Research Culture — Empowering Researchers with a Thriving Research System (Science Europe);
  4. Raportem dotyczący reformy systemu ewaluacji (Komisja Europejska).

Zapraszamy także do przeczytania tekstu: forumakademickie.pl/sprawy-nauki/porozumienie-w-sprawie-euroewaluacji.

Dziękujemy zespołowi COBN i Agnieszce Dramińskiej oraz Dawidowi Kościewiczowi za aktywność w ramach koalicji.