Energia na dachach - wrocławska rewolucja słoneczna

Uniwersytet Ekonomiczny , Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i Wrocławska Elektrownia Słoneczna – razem na rzecz transformacji energetycznej

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zaprasza na otwarte spotkanie z przedstawicielami Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej oraz członkami "Green Teamu" Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy opowiedzą o polskiej transformacji energetycznej, rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce oraz roli społeczeństwa w kształtowaniu strategii działań na poziomie lokalnym, na drodze do osiągnięcia całkowitej niezależności względem zużycia paliw kopalnych.

Podczas spotkania zapoznamy się z historią powstania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, będącej wzorcowym modelem nie tylko przechodzenia na odnawialne źródła energii, ale także świetnym przykładem partycypacji lokalnej społeczności w całym procesie projektowania i wdrażania tej inwestycji w życie
.
Program spotkania:
Czas i miejsce: Czwartek, 26 września 2019 o 17:00,  Uniwersytet Ekonomiczny sala P1.

Uniwersytet Ekonomiczny podpisał w 2017 roku Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zobowiązując się do prowadzenia zrównoważonej, zielonej polityki rozwoju. Zawiązując porozumienie z liderem Climate Reality Project władze uczelni zobligowały się do przejścia na energię odnawialną na kampusie do 2030 roku. Uczelnia zakłada stopniową poprawę efektywności energetycznej w swoich budynkach, jednocześnie realizując badania z zakresu odpowiedzialności społecznej, na podstawie których opracowywana będzie dalsza strategia Społecznie Odpowiedzialnej Uczelni.

Wrocławska Elektrownia Słoneczna jest największym przedsięwzięciem tego rodzaju w Polsce. Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców SM Wrocław-Południe i pracy wielu osób. W ramach projektu zostało uruchomionych blisko trzy tysiące paneli fotowoltaicznych na dachach 35 spółdzielczych wieżowców. Nie tylko wpływ na jakość powietrza, ale także niższe opłaty za energię elektryczną motywują spółdzielców i ich przedstawicieli do dalszego rozwoju projektu i szerzenia jej idei. Podczas pierwszego roku działalności elektrowni zostało wyprodukowanych 10% więcej energii elektrycznej niż było to prognozowane. Dzięki instalacjom na dachach spółdzielni 1,5 mld ton dwutlenku węgla nie wydostało się w ciągu ostatnich miesięcy do atmosfery.