Dolnośląski Gryf

W dniu 27 października poznaliśmy laureatów 18. Edycji konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. Jest to niezwykle prestiżowe wyróżnienie, doceniające innowacyjność, zaangażowanie inwestycyjne oraz współpracę nauki z biznesem.

gryfy__fotografiaZ przyjemnością informujemy, że nagrodę Dolnośląskiego Gryfa w kategorii ”Najlepszy projekt interdyscyplinarny” zdobyła firma Biotreco, ściśle współpracująca z naukowcami z Wydziału Inżynierii Produkcji UE we Wrocławiu: dr. inż. Mirosławą Teleszko oraz dr. Adamem Zającem.
Swój model biznesowy  Biotreco opiera na tworzeniu innowacyjnych roślinnych zamienników nabiału, których głównymi wyznacznikami są: prosty skład, brak alergenów oraz wysoka zawartość składników odżywczych. Priorytetem zespołu było wykorzystanie w przetwórstwie roślin uprawnianych w Polsce.

Ambitne założenia, wykraczające znacznie poza obecną sytuację na rynku roślinnych zamienników nabiału, wymagały ścisłej współpracy z naukowcami z naszej Uczelni. Po ponad rocznej współpracy badawczo-rozwojowej udało się wypracować gotowe technologie i receptury kilku produktów roślinnych, stanowiących zamienniki wyrobów mlecznych - w szczególności zamienników sera białego. Tym samym już niebawem w sprzedaży pojawią się produkty o cechach do tej pory niespotykanych na tym rynku.
Bardzo gratulujemy sukcesu i liczymy na kolejne innowacje!