„Konferencja w sprawie przyszłości Europy”

22 kwietnia w Centrum Kształcenia Ustawicznego UEW przy ul. Kamiennej 43/59 we Wrocławiu odbyła się wyjątkowa konferencja połączona z warsztatami, organizowana wspólnie przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu pt. „Konferencja w sprawie przyszłości Europy”.

Podczas wydarzenia, w grupach liczących ok. 20 osób, przeprowadzone zostały warsztaty dotyczące przyszłości Europy. Każda z grup pracowała pod okiem doświadczonego moderatora lub moderatorki z Team Europe.

Dyskusje obejmowały następujące tematy:

1. „Koszty (nie)równości. O zakazie dyskryminacji na rynku pracy i nie tylko”

Celem warsztatu było zapoznanie uczestników z zakazem dyskryminacji obowiązującym w prawie polskim i w prawie unijnym, w szczególności na rynku pracy. Zakaz dyskryminacji nakłada na pracodawców odpowiedzialność za niezapewnienie warunków pracy wolnych od jakichkolwiek przejawów nierównego traktowania, nawet jeśli dopuszczają się ich inni pracownicy i nawet jeśli pracodawca (nie uświadamia sobie tego faktu). Dodatkowo w przestrzeni prawnej pojawią się niedługo nowe przepisy (krajowe i unijne) poszerzające ochronę przed nierównym traktowaniem. Warto wiedzieć, jak ustrzec się przed dyskryminacją, skoro skutkiem jej wystąpienia, może być odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy. Natomiast uwzględnienie polityki równościowej może dostarczyć pracodawcy wielu korzyści.

Trenerka Team Europe: dr hab. Aleksandra Szczerba, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

2. „Jak Unia mówi do młodych? Działania Unii Europejskiej w obszarze polityki młodzieżowej”

Celem warsztatu była wymiana poglądów i doświadczeń na temat postrzegania Unii Europejskiej przez młodych Europejczyków. Uczestnicy będą pracowali nad wspólną odezwą do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w której określą, w jakiej Europie chcieliby żyć. Ponadto, w trakcie spotkania, moderatorka przedstawi unijne programy i instrumenty skierowane bezpośrednio do młodzieży: program Erasmus +, Discover EU, Europejski Korpus Solidarności.

Trenerka Team Europe: dr Paula Wiśniewska, Katedra Studiów Europejskich, Uniwersytet Wrocławski.

3. „Przyszły kształt Unii Europejskiej – więcej członków czy lepsza jakość?”

Celem warsztatów było wypracowanie propozycji dotyczących polityki rozszerzenia Unii Europejskiej. Unijna polityka rozszerzenia stanowi jedno z najbardziej istotnych narzędzi oddziaływania na państwa ubiegające się o członkostwo. Chociaż szereg państw oczekuje członkostwa, stawiane wymogi, brak zgody w samej UE, asertywna polityka innych państw oraz kolejne kryzysy stanowią przeszkodę w jej realizacji. Co więcej, po raz pierwszy podczas procesu integracji, doszło do opuszczenia Unii Europejskiej przez jedno z państw członkowskich - Wielką Brytanię. Obecnie, w obliczu dążenia niektórych państw - objętych europejską polityką sąsiedztwa do członkostwa w UE - istnieje potrzeba głębszego zastanowienia się nad przyszłym kształtem i granicami Unii Europejskiej.

Trener Team Europe: dr Spasimir Domaradzki, Uniwersytet Warszawski.

w1

w2