XX-lecie Archiwum Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

20-lecie archiwum uew

Zapraszamy do zapoznania się z historią Archiwum Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, jego dotychczasową działalnością i zasobami, jakie mieszczą się w budynku K naszej Uczelni. Pragniemy podziękować naszym archiwistom za ich pracę.

XX-lecie Archiwum naszej Uczelni to okazja na bliższe przyjrzenie się jego pracy. Archiwum Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu funkcjonuje już od lat 50. XX w., ale status samodzielnej jednostki otrzymało dopiero dwie dekady temu. Początki były skromne: pierwsza składnica akt mieściła się bowiem w piwnicy rektoratu. Gdy w 1985 r. Dyrektor Archiwum Państwowego zdecydował o włączeniu materiałów ówczesnej Akademii Ekonomicznej do państwowego zasobu archiwalnego, składnica przeniosła się do nowego domu.

Przeprowadzka trwała kilka lat. Dokładnie 10 września 2002 r. Archiwum stało się samodzielną jednostką Uczelni. Jego siedziba do dziś mieści się w budynku przy ulicy Komandorskiej. Od 2005 r. funkcjonuje także placówka Archiwum UEW w Jeleniej Górze.

Co skrywają półki Archiwum? Przede wszystkim akta osobowe studentów i pracowników, podania, legitymacje czy dyplomy – również te najstarsze. W Archiwum znajdziemy m.in. teczkę prof. Kamila Stefko, pierwszego rektora naszej Uczelni. Inną ciekawą kategorią zbiorów są dawne wycinki prasowe opisujące zarówno codzienność Uniwersytetu, jak i jego wkład w rozwój nauki i społeczeństwa.

W Archiwum spoczywają nie tylko dokumenty tekstowe, lecz także setki zdjęć, na których uwieczniono konferencje naukowe, targi, Ekonomalia, zloty absolwentek i absolwentów. Dzięki fotografiom możemy przeżyć te wydarzenia jeszcze raz.

Archiwiści UEW są gotowi stawić czoła wyzwaniom współczesności. Aktualne plany zakładają m.in. digitalizację uczelnianych dokumentów. Będziemy także kontynuować współpracę ze Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich.

Istotą pracy Archiwum jest przede wszystkim opieka nad pamięcią – w ten sposób archiwiści troszczą się nie tylko o przeszłość, ale też przyszłość. Informacje zapisane na setkach tysięcy stron i utrwalone na długich metrach fotograficznej kliszy mogą stać się żywą opowieścią: o Uczelni, związanych z nią ludziach i wydarzeniach. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim pracownikom Archiwum Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu za 20 lat ich pracy!

red. s