Konferencja Katedr Finansów „Finanse dla przyszłości”

W dniach 15 - 16 września 2022 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyła się Konferencja Katedr Finansów - jedna z największych i najbardziej prestiżowych konferencji naukowych w Polsce z obszaru finansów. Wydarzenie zostało wpisane w obchody 75 - lecia UEW.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli różnych obszarów finansów, takich jak: rynek finansowy, bankowość, finanse przedsiębiorstw, finanse osobiste, finanse publiczne, ubezpieczenia. Każdego roku wydarzenie odbywa się w innym ośrodku akademickim.

Podobnie jak w roku 2001 oraz 2011, Konferencja została przygotowana dzięki wspólnemu zaangażowaniu pracowników Katedry Bankowości, Katedry Finansów, Katedry Finansów i Rachunkowości, Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych, Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem oraz Katedry Ubezpieczeń.

Konferencja Katedr Finansów 2022

Hasło przewodnie tegorocznej Konferencji to „Finanse dla przyszłości”. W wydarzeniu wzięło udział blisko 180 osób. Zaproszenia do udziału w sesjach plenarnych przyjęli: prof. Agata Gąsiorowska (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny), prof. Stanisław Gomułka (PAN), prof. Marcin Kacperczyk (Imperial College London), prof. Kamil Liberadzki (KNF), Izabela Olszewska (GPW), Krzysztof Pietraszkiewicz (ZBP), Sławomir Pycko (KDPW). Na zakończenie Konferencji przyznano nagrodę „Best Paper” dla autora najlepszego zgłoszonego artykułu.

Konferencja Katedr Finansów 2022

Ponadto uczestnicy Konferencji mieli wyjątkową okazję zobaczenia szczególnej Wystawy z okazji 30 lat istnienia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wystawa znajduje się przed budynkiem CKU (ul. Kamienna) i będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym do 7 października 2022 r. Konferencji towarzyszyła wystawa książek Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Wydawnictwa Naukowego PWN.

Przygotowana została również sesja edukacyjna, w trakcie której wygłoszono dwa wykłady. Prof. Waldemar Rogowski (Biuro Informacji Kredytowej) przedstawił „Najważniejsze zjawiska na polskim rynku kredytów i pożyczek dla gospodarstw domowych", a Waldemar Zbytek (Centrum Prawa Bankowego i Informacji) przygotował wystąpienie „Biznes i Zarządzanie - czy Polska Szkoła może lepiej uczyć przedsiębiorczości? Rola Uczelni w planowanych zmianach sposobu kształcenia w szkołach ponadpodstawowych".

Konferencja Katedr Finansów 2022

W piątek 16 września 2022 r. studentki i studenci mogli uczestniczyć w otwartej sesji on-line, w trakcie której praktycy przedstawili inspirujące doświadczenia dotyczące wyzwań w finansach. Przemysław Gerschmann (Giełda Papierów Wartościowych S.A.) opowiedział o wyzwaniach rynku pracy w finansach, dr Emil Łobodziński (Biuro Maklerskie PKO BP) przedstawił wyzwania dla zarządzających aktywami, a biegły rewident Adrian Karaś opowiedział, co spędza sen z oczu audytorów.

Na koniec Koło Naukowe Rynku Kapitałowego „Hossa Procapital", które świętowało 25-lecie, przedstawiło swoją perspektywę dotyczącą możliwości udziału studentów w kreowaniu nauki w obszarze finansów.