Wolontariat Pracowniczy - nowy projekt na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza — coroczne święto osób i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Nasza Uczelnia także regularnie włącza się w działania wolontariackie, a już wkrótce pracowniczki i pracownicy UEW będą mieli jeszcze większe możliwości angażowania się w ważne dla nich sprawy.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja, by docenić wszystkie wolontariuszki i wolontariuszy za zaangażowanie i poświęcenie oraz oddać im szacunek za to, jak wielką rolę odgrywają w życiu społecznym.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przygotowuje projekt wolontariatu pracowniczego. Chcemy do „czynienia dobra” zaprosić społeczność naszej Uczelni. Dzięki operacyjnemu wsparciu wszystkie pracowniczki i pracownicy będą mieli możliwość zaangażowania się w aktywności pomocowe.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu także podjął działania zmierzające do opracowania projektu zatytułowanego Wolontariat Pracowniczy. Projekt ten zamierzamy uruchomić w 2023 roku. (…) Postaramy się, aby nie były to tylko działania spontaniczne, które są obecnie prowadzone przez naszych pracowników, ale aby były to działania systemowe, które pozwolą każdemu z nas realizować działania wolontaryjne w różnych przestrzeniach.” – mówi prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska, Prorektor ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej.

Nasza Uczelnia to nie tylko badania naukowe i edukacja. To również setki osób pełnych zaangażowania, oddania i życzliwości. Program wolontaryjny pozwoli nam pomagać mądrze i ma szansę stać się ważnym elementem życia naszej organizacji.

Dlaczego to jest takie ważne? (…) Uczelnia, która kształtuje i kreuje liderów, powinna w ramach swojego działania kształceniowego uwzględniać współpracę z otoczeniem i działania wolontariackie. Co oznacza, że w naszej strategii, która jest zaprojektowana do 2030 roku, opieramy się na wartościach. Te wartości to m.in. wspólnota i odpowiedzialność, a trudno sobie wyobrazić bardziej adekwatne działania dla wspólnoty i odpowiedzialności jak działania wolontariackie. (…) W ramach tego priorytetowego działania badaliśmy pracowników. Ucieszyło nas bardzo, że pracownicy w ankietach zwracali uwagę na to, że chcieliby dać z siebie więcej w ramach wolontariatu. Okazuje się zatem, że to nie jest tylko inicjatywa władz uczelni, ale też pracowników. Ogromnie cieszę się, że te działania będą służyły naszej uczelni, naszej wspólnocie, ale jednocześnie będziemy mogli wnieść wiele dobrego na rzecz naszego otoczenia.” - komentuje prof. dr hab. Andrzej Kaleta, Rektor UEW.

Redakcja: kk.