„Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich” – raport zespołu UEW-SGH

Instytut Finansów zaprezentował raport „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”. Raport został opracowany przez międzyuczelniany zespół badawczy UEW-SGH we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku.

Prezentujący różnorodne zagadnienia związane z opodatkowaniem nieruchomości w Polsce raport ukazał się 21 marca 2023 r. Jego premierę poprzedzała zapowiedź podczas odbywającego się kilka tygodni wcześniej VIII Europejskiego Kongresu Samorządów.

W odbywającej się w siedzibie Ministerstwa Finansów premierze wzięli udział autorzy reprezentujący Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu: dr inż. Anita Makowska, dr Jarosław Olejniczak i mgr Milena Kowalska. Raport jest kolejnym efektem międzyuczelnianej współpracy UEW-SGH.

W naszym Raporcie staramy się ukazać wiele mankamentów obecnego systemu podatkowego, które przemawiają za potrzebą zmiany. Co więcej, w autorskich analizach pragnęliśmy wskazać możliwe kierunki racjonalizacji systemu podatkowego, który powinien służyć zarówno budżetom gmin, jak i interesom społeczności lokalnych – mówi kierownik projektu dr hab. Paweł Felis, prof. SGH.

Raport przygotował zespół w składzie:
Raport „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian” jest dostępny w serwisie Instytutu Finansów: LINK

red. s