UEW ponownie z logo HR Excellence in Research

logo_hr_excellence2

Ciemnoniebieskie logo z żółtą kropką układające się w litery H i R – czy widzieli je już Państwo? Jeżeli nie – nic straconego!

Już wkrótce będzie można je znaleźć w wielu miejscach na naszej Uczelni – na przykład w Państwa stopkach mailowych, na stronie internetowej czy też na plakatach na terenie kampusu. Obecność tego tajemniczego znaku mówi o tym, że Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu ponownie znalazł się w gronie Uczelni wyróżnionych prestiżowym logiem „HR Excellence in Research”. To dla społeczności akademickiej prawdziwy powód do dumy – ale co to tak naprawdę oznacza?

– Utrzymanie przez Komisję Europejską zgody na używanie loga „HR Excellence in Research” przez naszą Uczelnię mówi m.in. o tym, że spełniamy wysokie standardy związane z kształtowaniem warunków pracy naukowej i badawczo-rozwojowej. Mowa tu m.in. o przeciwdziałaniu dyskryminacji, prowadzeniu przejrzystych procesów rekrutacyjnych czy wdrażaniu polityki work-life balance – mówi prof. dr hab. Ewa Stańczyk-Hugiet, Prorektorka ds. Badań i Kadry Akademickiej, reprezentująca zespół roboczy, który przygotował wniosek akredytacyjny.

HR Excellence in Research a Europejska Karta Naukowca

Wytyczne, które musi spełnić Uczelnia, by zyskać prawo do posługiwania się logiem „HR Excellence in Research”, określone są w Europejskiej Karcie Naukowca. Dokument ten funkcjonuje od 2005 roku i opisuje prawa i obowiązki, jakim podlegają zarówno naukowcy, jak też instytucje ich zatrudniające oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych. Komisja Europejska przyznaje i utrzymuje to wyróżnienie dla instytucji, które czynią wyraźne postępy w dostosowywaniu swojej polityki w zakresie zasobów ludzkich do czterdziestu zasad Karty i uzupełniających ją Kodeksów.

Pozytywna ocena okresowa i ambitny plan rozwoju

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu znajduje się w tym prestiżowym gronie od 2017 roku, a w lutym 2023 r. nastąpiło, poprzedzone uprzednim procesem weryfikacyjnym i oceną okresową, odnowienie wyróżnienia. Jednocześnie, w związku z utrzymaniem prawa do korzystania z logo, Komisja Europejska nałożyła na naszą Uczelnię obowiązek dalszego rozwoju strategii HR oraz przygotowanie planu działania na najbliższe lata, który wzmocni i rozwinie działania potwierdzone w ramach wcześniej przeprowadzonych procedur weryfikacyjnych.

Nad procesem weryfikacyjnym i przygotowaniem planu działania czuwa interdyscyplinarny zespół roboczy powołany przez Rektora UEW, w skład którego wchodzą:

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących wyróżnienia oraz podejmowanych w związku z nim działań zespół zaprasza do kontaktu.

red. s