UEW sygnatariuszem Magna Charta Universitatum

25 października 2023 r. przedstawiciele delegacji reprezentujących 36 uczelni z całego świata podpisali Magna Charta Universitatum 2020. UEW przystąpiło do grona sygnatariuszy, by okazać wsparcie zasadom wskazanym w dokumencie.

Magna Charta Universitatum to deklaracja i potwierdzenie podstawowych zasad, na których powinna opierać się misja uniwersytetów. Dokument został podpisany w 1988 roku z okazji 900-lecia Uniwersytetu Bolońskiego, jednocząc najlepsze europejskie uczelnie wokół wspólnych, uniwersalnych wartości, takich jak tolerancja i otwartość na dialog.

W preambule dokumentu czytamy o misji uniwersytetów i rządzących nią zasadach. Pierwszą z nich jest niezależność: badania i kształcenie muszą być intelektualnie i moralnie wolne od wszelkich wpływów politycznych i interesów ekonomicznych. Druga zasada mówi o tym, że nauczanie i badania powinny być nierozłączne. Znaczy to, że w poszukiwanie wiedzy i pogłębianie zrozumienia otaczającego nas świata powinni być zaangażowani już studenci. Trzecia zasada określa uniwersytet jako miejsce swobodnych dociekań i debaty, wyróżniające się otwartością na dialog i odrzucające wszelkie przejawy nietolerancji.

magna charta universitatus ue wroc uew

Wierzymy w wartości Magna Charta Universitatum i chcemy zgodnie z nimi efektywnie funkcjonować. W ten sposób wyrażamy przekonanie, że wolność akademicka, nierozłączność nauczania i badań oraz autonomia uczelni to podstawowe zasady, na których powinna być oparta misja uniwersytetów. Przestrzegając zasad Magna Charta Universitatum, takich jak etyka, sprawiedliwość i równość, zwiększamy wiarygodność uczelni i wypełniamy misję społecznej odpowiedzialności nauki” – czytamy w złożonej przez nasz Uniwersytet aplikacji.

Podpisanie deklaracji miało miejsce podczas konferencji „Universities and Re-Construction of Cities: the Role of Research and Education” na Uniwersytecie Łódzkim podczas The Anniversary of the Magna Charta Universitatum.

W imieniu społeczności UEW deklarację podpisała prof. dr hab. Ewa Stańczyk-Hugiet, Prorektor ds. Badań i Kadry Akademickiej.

Szczegółowe informacje nt. uroczystości można znaleźć w serwisie Uniwersytetu Łódzkiego, organizatora konferencji: www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/trzy-dni-magna-charta-universitatum-na-ul-36-nowych-sygnatariuszy-126-uczestnikow-z-36-panstw

red. s, źródło zdjęcia: Uniwersytet Łódzki