Odważ się być mądrym. UEW patronem i gospodarzem wyjątkowego wydarzenia

Pierwsza edycja Turnieju Debat Oksfordzkich Sapere Aude – „Miej odwagę być mądrym” za nami. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu był patronem wydarzenia i gościł drużyny szkół średnich.

Wydarzenie miało miejsce 30 września 2023. Parlament Europejski – Biuro we Wrocławiu oraz Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu wspólnie odpowiadały za merytoryczny kształt wydarzenia i jego organizację.

Otwarcie Turnieju to przede wszystkim płomienne przemowy motywujące uczestników do uczciwej, merytorycznej i dyplomatycznej walki o nagrody. Jako pierwszy przywitał gości Prodziekan ds. Kształcenia dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW. Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Leszek Gaś zachęcał do przestrzegania zasad dyskusji i poszukiwania nieoczywistych rozwiązań w argumentowaniu swoich racji.

Po inicjalnej debacie dr Leszek Kamiński, dyrektor Zakładu narodowego im. Ossolińskich, wręczył nagrody za pierwszą rundę, w której postawiono tezę, że „We współczesnym świecie książka papierowa traci na wartości”. Po emocjonujących starciach na argumenty w finale znaleźli się reprezentanci V LO we Wrocławiu i I LO Dzierżoniów.

„Z perspektywy młodego człowieka głosowanie w wyborach nie daje poczucia sprawczości” – tak sformułowany temat rundy finałowej gwarantował pasjonującą dyskusję drużyn. Po bardzo wyrównanej walce Grand Prix zdobyła drużyna przyjezdna. Turniej zamknął Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia prof. dr hab. inż. Edmund Cibis, wręczając nagrodę dla najlepszego mówcy/najlepszej mówczyni, którą okazała się reprezentantka I LO w Dzierżoniowie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i już nie możemy się doczekać kolejnej edycji!

red. s