International Doctoral Seminars – Invitation

international doctoral seminars wueb wroclaw

The Doctoral School of Wroclaw University of Economics and Business (WUEB) is pleased to invite join the discussion in a series of International Doctoral Seminars online.

Topic of the upcoming 8th Seminar: Emerging issues in emerging economies

Objectives:

• presentation of doctoral students' research;
  • creating an international forum of discussion between doctoral students and established academics;
  • exchange of research experience.

Basic Features:

• January 25th, 2023, 16.00-18.00 (CET)
  • held online via MS Teams;
  • language: English;
  • certificate of attendance for each participant.

Registration: to get a link to the meeting please fill in this form by January 23th 2023.

More information: LINK.

Agenda

16:00 – Welcome address: Prof. Bogusława Drelich-Skulska (Vice-Rector for Accreditation and International Cooperation) and Prof. Czesław Zając (Dean of Doctoral School of WUEB)

16.15 – Opening lecture by a Keynote Speaker: Prof. Zoltan Gal (University of Pécs, Hungary), FDI Dependent Development in Central & Eastern Europe: Economic Dependencies, Catching Up and Slowing Down.

16:55 – Jadwiga Machnik, The Doctoral School of Wroclaw University of Economics and Business, The Multidimensional Model of the Life Cycle of the Organization on the Example of the ICT Industry – Conclusions from the Pilot Study.

17:15 – Łukasz Lech, The Doctoral School of SGH Warsaw School of Economics, Emerging Platform Business Models Among the European Electric Utilities.

17:35 – Ninditya Nareswari, The Doctoral School of University of Szczecin, Investigating The Role of Environmental, Social, and Governance on Corporate Performance in Emerging Countries: A Scoping Review.

Moderated by: dr hab. Artur Klimek, prof. WUEB.

Wersja polska

Szkoła Doktorska Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprasza na VIII Międzynarodowe Seminarium Doktoranckie (International Doctoral Seminar).

Pierwsze w tym roku Międzynarodowe Seminarium Doktoranckie odbędzie się pod hasłem Emerging issues in emerging economies. Spotkanie otworzą Prorektor ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska i Dziekan Szkoły Doktorskiej UEW prof. dr hab. Czesław Zając.

Seminarium rozpocznie wykład Keynote Speakera prof. Zoltana Gala (Faculty of Economics & Business, University of Pécs, Węgry): FDI Dependent Development in Central & Eastern Europe: Economic Dependencies, Catching Up and Slowing Down.

Spotkanie odbędzie się 25 stycznia 2023 r. (godz. 16:00-18:00) w formie online na platformie MS Teams. Seminarium będzie prowadzone w języku angielskim. Za moderację odpowiada dr hab. Artur Klimek, prof. UEW.

Obowiązują zapisy: formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenie chęci uczestnictwa jest możliwe do 23 stycznia 2023 r.

Szczegółowe informacje są dostępne w serwisie Szkoły Doktorskiej UEW pod tym adresem.

red. s