Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Marianowi Goryni.

Rektor i Senat Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu mają zaszczyt zaprosić na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Marianowi Goryni.

Uroczystość odbędzie się 23 listopada 2023 r. o godz. 11:00 w Sali Audytoryjnej im. prof. Stanisławy Bartosiewicz, Centrum Kształcenia Ustawicznego UEW (ul. Kamienna 43-45).

Program uroczystości:
  • Otwarcie uroczystości
  • Wystąpienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Kalety,
  • Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Marianowi Goryni,
  • Uroczysty wykład prof. dr. hab. Mariana Goryni.

Biogram

Profesor Marian Gorynia urodził się w 1956 roku w Dusinie. Studia magisterskie ukończył w 1980 roku w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, z którą jest nierozerwalnie związany od początku kariery naukowej. Drogę zawodową rozpoczął w 1983 roku od asystentury w Instytucie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. W 1985 roku, po obronie doktoratu, objął stanowisko starszego asystenta, a rok później – adiunkta. W 1998 roku został mianowany na stanowisko profesora Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a dwa lata później uzyskał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Od roku 2003 zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego w AE w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu).

W latach 1999-2022 Profesor sprawował funkcję prodziekana Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a od 2002 roku przez dwie kadencje był prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą. W latach 2008-2016 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Profesor Marian Gorynia odbył liczne staże naukowe, wyjazdy konsultacyjne oraz pobyty studyjne w wielu prestiżowych międzynarodowych ośrodkach naukowych, m.in. na Uniwersytecie w Lyonie we Francji, w Buckinghamshire College of Higher Education oraz w Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii, w wyższych szkołach biznesu w Barcelonie i Lizbonie, w Institut de Gestion des Enterprises w Rennes oraz na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze.

Profesor Gorynia jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, Academy of International Business, European International Business Academy oraz International Management Development Association.

Zainteresowania naukowe Profesora koncentrują się na strategii przedsiębiorstw w biznesie międzynarodowym, problematyce konkurencyjności przedsiębiorstw, ekspansji polskich firm na rynki międzynarodowe, mezoekonomii oraz polityce wspierania konkurencyjności.

red. s