UEW na XXXII Forum Ekonomicznym – podsumowanie

xxxii-forum-ekonomiczne-slider

W czwartek 7 września 2023 r. zakończyło się XXXII Forum Ekonomiczne. Prezentujemy krótkie podsumowanie obecności Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w Karpaczu.

Forum Ekonomiczne to najważniejsza międzynarodowa konferencja polityczno-gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Deklaracje będące wynikiem kilkudniowych debat mają realny wpływ na kształt polityki gospodarczej. To impreza, na której nie mogło nas zabraknąć!

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu wystąpił w roli partnera instytucjonalnego Forum po raz trzeci z rzędu. Uczelnia była reprezentowana przez grono 22 naukowców i praktyków biznesu występujących w rolach m.in. moderatorów i uczestników dyskusji panelowych, a także ekspertów obecnych w Strefie UEW. Właśnie tam każdy uczestnik Forum mógł osobiście poznać naszych badaczy.

Udział w Forum jest dla nas okazją do kontaktów z biznesem, partnerami samorządowymi, otoczeniem gospodarczym. Jako uczelnia ekonomiczna jesteśmy na to bardzo nastawieni: mówimy, że jesteśmy liderem zmian, uczelnią biznesu, w związku z tym tutaj, w Karpaczu, mamy jedną z niewielu okazji do tego, by w takiej dużej skali spotkać się, porozmawiać, podejmować działania dotyczące współpracy z biznesem czy przedstawicielami innych organizacji – w ten sposób obecność UEW na Forum opisał JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Kaleta podczas otwarcia naszej Strefy.

Forum Ekonomiczne było także okazją do zaprezentowania raportu „Nauka i szkolnictwo wyższe a rozwój gospodarczy” przygotowanego na zlecenie Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE). W Karpaczu Rektor UEW wziął udział w towarzyszącej premierze raportu debacie, w której uczestniczyli także wzięli udział także JM prof. Celina M. Olszak (UE w Katowicach), JM prof. Maciej Żukowski (UE w Poznaniu), JM prof. Stanisław Mazur (UE w Krakowie) oraz gospodarz spotkania JM prof. Piotr Wachowiak (SGH).

Są trzy rzeczy, które powinniśmy zrobić. Wzrost finansowania badań wydaje się do osiągnięcia. Druga rzecz to bardziej transparentny podział środków: efektywność finansowania badań jest jaka jest, ale myślę, że można je finansować w sposób bardziej przejrzysty, racjonalny. Trzecią kwestią jest szukanie tych środków poza środkami publicznymi – mówił Rektor UEW w trakcie debaty. Więcej informacji na temat raportu można znaleźć pod tym adresem.

Naszą obecność w Karpaczu relacjonowaliśmy na bieżąco każdego dnia. Zachęcamy do odwiedzenia specjalnego serwisu poświęconemu uczestnictwu UEW w tegorocznym Forum, w którym można naleźć m.in. prezentacje sylwetek naszych prelegentów, obszerne relacje, fotografie i materiały wideo. Warto również sprawdzić dedykowaną Forum playlistę w serwisie YouTube, w której opublikowaliśmy rozmowy z ekspertami UEW.

Dziękujemy wszystkim ekspertom, badaczom i uczestnikom tegorocznego Forum Ekonomicznego. Do zobaczenia w Karpaczu już w przyszłym roku!

red. s