UEW na VIII Europejskim Kongresie Samorządów: relacja

Za nami VIII Europejski Kongres Samorządów. Przedstawicielki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wzięły udział w tym wydarzeniu, reprezentując naszą Uczelnię na szczeblu krajowym i ponadnarodowym.

Europejski Kongres Samorządów to organizowana przez Instytut Studiów Wschodnich platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań władz samorządowych i elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Wielostronna, bezpośrednia współpraca regionów i miast europejskich w sferach społecznych i ekonomicznych rozwinęła się w ostatnich latach do poziomu, który wywiera istotny wpływ na politykę i gospodarkę – stąd wciąż rosnąca ranga wydarzenia.

VIII Europejski Kongres Samorządów: 2 dni wydarzeń

VIII Europejski Kongres Samorządów miał miejsce w dniach 6-7 marca 2023 r. w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Przez 2 dni odbyło się ponad 120 debat, w których wzięło udział ponad 2 tys. uczestników. Cieszymy się, że naukowczynie UEW wzięły aktywny udział w Kongresie. Naszą Uczelnię reprezentowały:

• Dr hab. Agnieszka Bem, prof. UEW:
    • Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Szansa czy zagrożenie? – uczestnictwo w panelu.
  • Dr Małgorzata Gałecka:
    • Samorządy w obliczu zagrożeń. Jak jesteśmy przygotowani na kryzysy? uczestnictwo w panelu,
    • O finansach w czasie inflacji i wojny – rozmowa z liderami Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce – moderacja dyskusji.
    • Historie sukcesu: miasto Jawor – rozmowa z Emilianem Berą, burmistrzem Jawora (zapis rozmowy dostępny tutaj).
  • Mgr Milena Kowalska:
    • Finansowanie budownictwa mieszkaniowego przez gminy. Czy samorządy stać na budowę mieszkań pod wynajem? – moderacja dyskusji.
  • Dr Katarzyna Smolny:
    • Instytucje kultury w samorządach. Jak inwestować w rozwój kultury w regionie? – uczestnictwo w panelu.

Wspólna prelekcja UEW-SGH i zapowiedź nowego raportu

eks_raport

Kongres był także okazją do zaprezentowania badań realizowanych w ramach międzyuczelnianego grantu UEW-SGH. Prelekcja miała tytuł Polityka polskich samorządów gminnych w zakresie opodatkowania nieruchomości. W skład zespołu badawczego wchodzą:
  • Dr hab. Paweł Felis, prof. SGH (kierownik projektu)
  • Prof. dr hab. Leszek Patrzałek (UEW)
  • Dr hab. Agnieszka Bem, prof. UEW
  • Dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH
  • Dr Elżbieta Malinowska-Misiąg (SGH)
  • Dr Jarosław Olejniczak (UEW)
  • Mgr Milena Kowalska (UEW)
Członkowie zespołu badawczego wraz z prof. Leonardem Etelem, dr Anitą Makowską oraz mgr. Grzegorzem Otczykiem zrealizowali na zamówienie Instytutu Finansów (jednostki podlegającej Ministerstwu Finansów) raport Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian. Raport zostanie opublikowany 21 marca 2023 r.
Zachęcamy również do odwiedzenia serwisu Forum Ekonomicznego, organizatora Kongresu – można tam znaleźć sprawozdania z poszczególnych dyskusji, rozmów i paneli.

red. s