International Doctoral Seminars – Invitation

The Doctoral School of Wroclaw University of Economics and Business (WUEB) is pleased to invite join the discussion in a series of International Doctoral Seminars online.

Topic of the upcoming 10th Seminar: Performance of economies and enterprises.

• June 14th, 2023, 16:00-18:00 (CET),
  • held online via MS Teams,
  • language: English,
  • Certificate of Attendance for each participant.

Registration: to get a link to the meeting please fill in this form by June 13th 2023.

Click here for more!

Agenda

16:00 – Welcome address: Prof. Bogusława Drelich-Skulska (Vice-Rector for Accreditation and International Cooperation) and Prof. Czesław Zając (Dean of Doctoral School of WUEB)

16.15 – Opening lecture by a Keynote Speaker: Stefan Eckert (Technische Universität Dresden, Germany), More than 50 years of research on the multinationality performance relationship. All in vain?

16:55 – Kamil Andrzejewski, University of Economics and Business in Wrocław, Security Information Management Systems at Startups.

17:15 – Yichao Wan, University of Szczecin, The Impact of Green Credit on the Technology Innovation in China.

17:35 – Mehjbeen Qamar, SGH Warsaw School of Economics, The Impact of Market Microstructure on Polish Stock Market.

Moderated by: dr hab. Artur Klimek, prof. WUEB.

Wersja polska

Szkoła Doktorska Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprasza na IX Międzynarodowe Seminarium Doktoranckie (International Doctoral Seminar).

Trzecie w tym roku Międzynarodowe Seminarium Doktoranckie odbędzie się pod hasłem Performance of economies and enterprises. Spotkanie otworzą Prorektor ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska i Dziekan Szkoły Doktorskiej UEW prof. dr hab. Czesław Zając.

Spotkanie odbędzie się 14 czerwca 2023 r. (godz. 16:00-18:00) w formie online na platformie MS Teams. Seminarium będzie prowadzone w języku angielskim. Za moderację odpowiada dr hab. Artur Klimek, prof. UEW.

Obowiązują zapisy: formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenie chęci uczestnictwa jest możliwe do 13 marca 2023 r.

Szczegółowe informacje są dostępne w serwisie Szkoły Doktorskiej UEW pod tym adresem.

red. s